Įsibėgėjus vakcinacijai, sulaukiame daugiau pakvietimų į šventes, gimtadienius ir “gyvus” renginius. Ateitis tampa vis labiau nuspėjama. Tačiau, nors daugelis karantino metu ilgėjomės daugiau gyvo bendravimo, sugrįžimas į įprastą rutiną ir socialines situacijas po pandemijos gali kelti nerimą.

Tą rodo ir kovo mėnesį Amerikos psichologų asociacijos (APA) paskelbta ataskaita. Joje nurodoma, kad beveik pusė apklaustų JAV gyventojų jaučia nerimą prisitaikant prie gyvo bendravimo po pandemijos. Taip pat beveik pusė apklaustųjų teigia nesijaučiantys ramūs vėl sugrįždami į iki pandemijos įprastą rutiną. Įdomu tai, kad tokia pati proporcija išlieka ir apklausus pilnai vakcinuotus asmenis.

Po ilgų izoliacijos ir atskirtumo mėnesių, gyvas bendravimas gali atrodyti ir jaudinantis, ir nebepažįstamas. Mums gali iškilti abejonių, ar išties saugu vėl eiti į vietas, kurių taip ilgai turėjome vengti. Kaip jose elgtis? Ar turėtume dėvėti kaukę? Ar saugu vesti vaikus į gimtadienio šventę? Visi šie praktiniai klausimai gali iškelti gilesnius ar net egzistencinius apmąstymus – pvz., ar sugrįžus į įprastą gyvenimą, viskas bus taip, kaip buvo? Ar mokėsiu bendrauti? Ar turėsiu draugų? Kas apskritai mano draugai ir kaip toliau noriu leisti savo laiką?

Keliolika mėnesių trukusi pandeminė realybė gali būti prilyginama trauminiam stresoriui. Mūsų smegenims prireikė nemažai laiko kol prisitaikė prie pandemijos ir saviizoliacijos režimo. Jos įprato analizuoti aplinką pagal tai, kuo pasitikėti ir kur bei kaip saugu būti. Todėl natūralu, kad mūsų fiziologijai gali prireikti nemažai laiko vėl persiorientuojant prie naujų “saugumo” ir “normalumo” standartų.

Taip pat gali būti, kad sugrįžę į įprastą rutiną dar ilgai jausime pandemijos pasekmes ar liūdesį dėl patirtų praradimų. Naujoje realybėje mums gali netgi iškilti klausimas, ar visa tai, kas ką tik vyko, buvo nesvarbu? Mūsų smegenys gali ieškoti aiškesnio pandemijos pabaigos momento ir apskritai ilgėtis prasmės. Pavyzdžiui, mums gali kilti klausimai apie tai, kaip ir kur aš noriu gyventi? Kokią kasdienybę, kokius namus noriu susikurti? Kiek laiko savo noriu skirti sau ir savo šeimai?

Svarbiausia suprasti, kad visos šios iškylančios temos ir būsenos yra natūralios. Padėti sau įveikti nerimą socialinėse situacijose galima įsivardijant tai, ko labiausiai bijau. Pavyzdžiui, jeigu bijoma būti nuobodžiu, galima saugioje aplinkoje „pasitreniruoti“ būti nuobodžiais, prisijaukinti pauzes pokalbiuose, patyrinėti, ar tai tikrai taip baisu, kaip piešia mūsų vaizduotė. Dar, jeigu bijoma pristigti temų pokalbiams, galima iš anksto pasiruošti keletą universalių klausimų (pvz. ar ketini ateityje kur nors keliauti? Jei taip, kur? Kokių gerų filmų, knygų, serialų atradai?), pagalvoti, kokias žiniasklaidos ir socialinių tinklų naujienas būtų įdomu drauge aptarti. 

Taip pat svarbu nuolat save stebėti ir įsivardyti tai, kokias mintis bei jausmus kelia kiekviena situacija. Pavyzdžiui, jei nerimą kelia draugo rengiamas vakarėlis, pravartu įsivardinti savo poreikius ir ribas (su kokio dydžio, amžiaus, imunizacijos žmonių grupe bendravimas man priimtinas) bei jų laikytis (klausti draugo apie svečių skaičių, ar bus dėvimos kaukės, pranešti, jei neketinu dalyvauti atvirai įvardijant to priežastis ir pan.).

Svarbu nustoti vengti savo nerimo ir prie to, ko labiausiai bijome, pratintis iš lėto. Jei norisi nuoseklesnio perėjimo į naująjį etapą, derėtų skirti laiko refleksijai – paklausiant savęs, kokias gi pamokas aš asmeniškai išsinešu iš pandeminio laikotarpio? Ką apskritai šis laikas man davė, ką jis man reiškia? Galiausiai, kokią prasmę noriu jam suteikti prieš pereidamas į naują realybę? Prasmės patirtiems praradimams suteikimas gali ženkliai palengvinti sugrįžimą į įprastą gyvenimą.

Parengė Dovilė Bajoraitė – Dijokienė

Pagal:

  1. https://www.apa.org/news/press/releases/stress/2021/sia-pandemic-report.pdf
  2. https://www.health.com/condition/anxiety/post-pandemic-anxiety
  3. https://www.newyorker.com/culture/dept-of-returns/the-age-of-reopeninganxietyutm_source=nl&utm_brand=tny&utm_mailing=TNY_Daily_060321&utm_campaign=auddev&utm_medium=email&bxid=5e04a00c283d8e4b5678543d&cndid=59489249&hasha=e2a8171e613d4dfa8b38be6409790fd